Квіти лаванди – природний антисептик та заспокійливе, натуральний засіб, який здавна застосовують в народній медицині. У лікувальних цілях використовують всю надземну частину рослини, але найкориснішими вважаються бузкові суцвіття лаванди. В медицині використовують саме суцвіття та ефірну олію лаванди.
Квітки лаванди містять летку ефірну олію, вміст якої може доходити до 3–5%. Характерний «лавандовий запах» речовині надає хімічна сполука ліналілацетат, концентрація якого, в залежності від умов вирощування, варіює в межах 30–60%. Крім ліналілацетата, до складу лавандової олії входять і інші ароматичні речовини терпенової групи (борнеоловий спирт, гераніол), які доповнюють букет аромату.
У квітках лаванди є також інші біологічно активні органічні сполуки (кумарини, фітостерини, антоціани, флавоноїди), що мають практичне значення в лікарській практиці.
Хімічні речовини, що входять до складу ефірної олії лаванди, чинять виражену заспокійливу дію, тому препарати лаванди часто призначають в разі різних розладів травної системи так званої «нервової природи».
Лаванду часто використовують в національній французької, італійської та іспанської кухнях як пряність. Страви, приправлені лавандою, моментально набувають характерного аромат.
Лікувальні властивості квітів лаванди:
- спазмолітична, знеболювальна, антисептична;
- заспокійлива;
- сечогінна; потогінна;
- стимулює секрецію шлунка і моторику кишечника;
- протімігренева та гіпотензивна;
- глистогінна;
- антиревматична;
- ранозагоювальна;
- має виражені антисептичні властивості;
- знищує паразитів, комах, є протиотрутою при укусах отруйних комах і змій.
Лаванда є частим компонентом у рослинних снодійних та заспокійливих зборах. Квіткам лаванди притаманні розслаблюючі і заспокійливі властивості. Це незамінний засіб при безсонні, стресах, депресії. Також лаванда втамовує біль в суглобах, налагоджує кровообіг, стабілізує рівень артеріального тиску. Також квітки лаванди є відмінним жовчо- і сечогінним засобом.
Застосування лаванди в народній медицині
-
Внутрішнє вживання. Витяжка: десертна ложка квітів лаванди на склянку окропу, настояти 10 хвилин, пити по склянці між прийманнями їжі.
-
Зовнішнє вживання. Відвар: 2 ст. ложки квітів лаванди на 1 л води, кип'ятити 10 хвилин, додати ще 1 л кип'яченої води та використовувати для вагінальних зрошень при білях.
-
При вивихах, головному болі та метеоризмі будуть корисні лавандові ванни (500 г квітів варити в 4 л води, а потім влити в ванну з водою, можна додати 5–8 крапель лавандової ефірної олії). Компреси й ванна з лавандою стимулюють загоєння ран без утворення грубих рубців на шкірі.
-
Для пришвидшення одужання при сечокам'яній хворобі та пієлонефриті рекомендують робити щоденні лавандові ванни.
-
Ароматичні подушечки з квітками лаванди застосовують при неспокійному сні.
-
Для лікування простудних захворювань (кашель, бронхіт, ларингіт, пневмонія), астми, мігрені та головних болів, для зниження артеріального тиску рекомендуються інгаляції з лавандою.
Способи застосування квітів лаванди
Лавандовий чай: 1 ч. ложку квітів лаванди залити 200 г окропу, настояти 5 хвилин, процідити. Приймати по 50 г чаю 3 рази на день і перед сном. Можна додавати в інші чаї.
Лаванда поєднує в собі заспокійливу дію валеріани з протизапальною дією шавлії. Чай з лаванди завдяки своїм бактерицидним властивостям успішно лікує простудні захворювання, є прекрасним профілактичним засобом. З огляду на дуже м'яку дію на організм, лаванда рекомендується для лікування дітей.
Відвар з квіток лаванди: 1 ст. ложку висушених квітів лаванди залити 400 мл окропом в щільно закритій посудині на 10–15 хвилин, щоб не випарувалася ефірна олія. Можна додати мед на смак, коли напій трохи охолоне.
Застосування лаванди у вигляді відвару сприяє зниженню черепного тиску, відновлює мозковий кровообіг, покращує пам'ять. Відвар лаванди рекомендується при мігрені, неврастенії, невралгічних болях і як снодійне при безсонні.
Настоянка лаванди: 5 ст. ложок квітів залити 1/2 л спирту (горілки) на два тижні. Зберігати в пляшці у темному місці, струшуючи два рази на день. Перед вживанням процідити. Приймати по 20–30 крапель настоянки лаванди зі 100 мл води 2–3 рази на день.
Настоянка може застосовуватися як внутрішнє, так і як зовнішнє, оскільки настоянка лаванди на спирту є хорошим антисептиком.
Лаванда з молоком: лавандове молоко можна приготувати по-різному. Наприклад, просто нагріти на ніч молоко (майже до кипіння) і кинути в нього щіпку лаванди. А можна окремо заварити міцну лаванду і додавати в молоко (50 на 50).
Лавандове молоко – відмінний засіб при застудах. Також корисно пити лаванду з молоком на ніч, щоб покращити якість сну.
Лавандовий мед від нервових розладів: квітами лаванди треба заповнити скляну банку, залити їх медом, настояти в темному прохолодному місці протягом 6 місяців, іноді перемішуючи. Для приготування лавандового меду краще використовувати мед нового врожаю. Такий лавандовий мед вживають по 1 ст. ложці три рази на день до приймання їжі.
Лавандовий мед не тільки заспокоює нервову систему, але і корисний при застудах, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, болів в суглобах.
Лавандовий цукор: крім напоїв, з лаванди роблять приправи, додають квіти в різні страви, печуть пироги та печиво. Лавандовий цукор має оригінальний смак. Він надасть приємний ніжний аромат чаю та тісту для випічки.
Показання до застосування: простудні захворювання, ангіна, болі в шлунку і кишечнику. У лаванди є здатність приводити в норму кислотність шлунка, вона стимулює апетит, допомагає при гіпертензії, сприяє відтоку жовчі.
Протипоказання: перші місяці вагітності, період після аборту, індивідуальна непереносимість.
Вага: 100 г.
Виробник: Україна.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Користувацькі характеристики | |
Колір | Бузковий |
- Ціна: 99 ₴